Wednesday, 7 June 2023
fddf8ea6
January 11, 2023

روزنه صلح : کمیته بین المللی صلیب سرخ(ICRC) در گزارش تازه ی می گوید که آمار ثبت کودکان فلج مغزی درسال ۲۰۲۲ در مقایسه به سال قبل آن ۵۰ درصد افزایش یافته است.

درگزارش این کمیته که امروز ( ۲۱ جدی) به نشر رسیده گفته شده است که در شرایط عدم مصوونیت حاد غذایی  که نیمی از جمعیت کشور (بیش از ۲۰ میلیون نفر) را تحت تأثیر قرار داده است، تعداد بیماران فلج مغزی تحت درمان در مرکز توانبخشی فیزیکی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل در سال جاری به ۱۶۷۳ نفر رسیده، در حالی که در مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ این تعداد ۱۱۲۵ نفر بود.

داکتر مرید احمد راسخ، سرپرست بخش اطفال در بخش فیزیکی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ توضیح می‌دهد: «فقر، آسیب‌ها، عدم آگاهی پزشکی و عدم معاینه منظم مادران قبل و در طول بارداری عواملی هستند که می‌توانند باعث فلج مغزی در نوزادان شوند».

داکتر راسخ می گوید :”فلج مغزی یک اختلال در اوایل دوران کودکی است که در اثر آسیب به مغز در حال رشد ایجاد می شود که در نتیجه بر حرکت بدن، کنترل ماهیچه ها، هماهنگی عضلات، توان عضلانی، رفلکس، وضعیت بدن و تعادل تأثیر می گذارد. این ناتوانی یک بیماری مادام العمر است و برای هر کودکی متفاوت است. این اختلال می تواند در سه مرحله رخ دهد: در دوران بارداری، هنگام تولد و یا مدت کوتاهی پس از تولد”.

در گزارش آمده است که بحران اقتصادی در افغانستان میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار داده است، خانواده‌های کودکان مبتلا به فلج مغزی حتی برای رسیدن به مراکز توانبخشی فیزیکی تلاش می‌کنند.

 نورالله که پسرش را از خوست به  این مرکزدر کابل آورده است، می گوید که پسرش چهار سال است که تحت تداوی بوده است.

 نورالله می‌گوید: «به لطف توصیه‌های پزشک و ورزش منظم، می‌توانیم شاهد بهبودی باشیم و او حدود 20 درصد از ظرفیت‌های خود را بازیابی کرده است». اما حمل و نقل برای آنها یک چالش بوده است.

 نورالله که تنها نان آور خانواده اش است، می گوید: “برای اینکه پسرم را بیاورم مجبور شدم برای اجاره ماشین پول قرض کنم. از ما خواسته اند تا ۱۵ روز دیگر دوباره بیایم، اما من نگران هستم که چگونه دوباره ماشین کرایه کنم” .

داکتر راسخ گوید: خانواده هایی با سه یا چهار فرزند را می بینیم که فلج مغزی دارند، بیشتر والدین بی سواد هستند و از نظر مالی دچار مشکل می شوند، معمولاً اطلاعات کافی در مورد اهمیت تغذیه خوب و استراحت نسبی برای مادر باردار ندارند.

گزارش در حالی نشر می شود که طالبان بر زنان محدودیت وضع کرده که دیگر نمی توانند در برنامه های آگهی دهی صحی اشتراک کنند و یا تحصیل کنند.