Wednesday, 4 October 2023
88155325_3063255740425085_4488744727063035904_n
February 29, 2020

هفته نامه روزنه صلح : سر انجام بعد از هژده ماه گفتگوی صلح میان امریکا و طالبان ، امروز (شنبه ۱۰ حوت) توافقنامه صلح در شهر دوحه قطر ، به امضاء رسید.

توافقنامه صلح پس از هفت روز برنامه کاهش خشونت در حضورنماینده سی کشور  و مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا  از سوی زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح درافغانستان و ملا برادر ،معاون سیاسی گروه طالبان به امضا رسید.

مارک اسیر ، وزیر دفاع امریکا ، دبیر کل ناتو و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان شام امروز در جریان امضاء  توافقنامه صلح اعلامیه مشترک را در مورد توافقنامه صلح ارائه کردند.

در اعلامیه آمده است که این توافقنامه دارای سه بخش است که در بخش اول ، در باره خروج نیرو های امریکایی از افغانستان پرداخته شده ، بخش دوم اعلامیه برعدم استفاده از خاک افغانستان در برابر امریکا و متحدانش تأکید داشته و در بخش سوم فراهم اوری پیش زمینه آتش بس دراز مددت و نشست بین الافغانی مطرح گردیده است.

براساس این اعلامیه قرار است تمامی نیروهای امریکایی در مدت ۱۴ ماه بعد از توافقنامه صلح افغانستان را ترک کنند و اما حمایت این نیروها از نیروهای نظامی افغنستان در بخش ظرفیت سازی باقی خواهد ماند و همکاری مالی و تخنیکی ادامه خواهد داشت.

اکنون امریکا درحدود سیزده هزار سرباز در افغانستان دارد.

پامپیو وزیر خارجه امریکا تأکید بر پیش زمینه صلح پایدار داشت و این توافقنامه را گام مهم بسوی صلح میداند و اما محمد اشرف غنی این توافقنامه را مشروط میداند.

استولتنبرگ دبیر کل ناتو می گوید اگر طالبان به تعهداد اش عمل نکند ناتو در افغانستان باقی خواهد ماند.

گروه طالبان در اعلامیه ی از این توافقنامه ابراز خوشبنی واستقبال نموده است و این توافقنامه را یک موفقیت گروه طالبان در برابر نیروی خارجی درافغانستان دانسته است.