Wednesday, 7 June 2023
FupMPMLWYAAtO2i
April 27, 2023

روزنه صلح: سازمان‌های مدافع حقوق بشر در یک بیانه مشترک که شام دیروز ( ۲۶ اپریل) نشر نموده از مقامات گروه طالبان خواسته است که باید به سرکوب مدافعین حقوق بشر، پایان دهند.

 امضاء کنندگان این بیانه‌، عمیق ترین نگرانی خود را در مورد رفتار خشونت آمیز و سیستماتیک طالبان علیه مدافعان حقوق بشر ابراز نموده‌اند. در بیانه آمده است که سرکوب مخالفان و تشدید سرکوب مدافعان حقوق بشر از نظر گستره و مقیاس افزایش یافته است و یک وضعیت دلخراش و ناآمید کننده ایجاد کرده است. سرکوب مداوم صداهای انتقادی که هدف آن خفه کردن اعمال حق آزادی بیان در کشور است، غیر قابل قبول دانسته شده است.

 در بیانیه آمده است که مرتضی بهبودی، روزنامه نگاری ، سید محمد حسینی، بنیانگذار بنیاد فرهنگی- هنری صدای همشهری و مطیع الله ویسا از فعالان برجسته آموزش و پرورش دختران، کاظم امینی نویسنده و شاعر و در زمان انتشار این بیانیه همچنان در بازداشت خودسرانه نگهداری می شوند.

به گفته رسانه ها و اعضای خانواده ویسا، آنها اجازه ملاقات با وی را ندارند و هیچ راهی برای به چالش کشیدن غیر قانونی بودن بازداشت وی وجود ندارد. در این میان سخنگوی طالبان از مجموع افراد که بصورت خودسران بازداشت شده ، تنها دستگیری ویسا را ​​تایید کرده و مدعی است که وی در «فعالیت های غیرقانونی» دست داشت.

در بیانیه این ۹ نهاد که سازمان عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر نیز شامل است گفته شده که از زمان به قدرت رسیدن گروه طالبان در اوت ۲۰۲۱، دستگیری‌ها و بازداشت‌ها؛ سرکوب و حملات گسترده علیه جامعه مدنی افغانستان، از طرف گروه طالبان بصورت گسترده و سیستماتیک صورت می گیرد. دفاتر سازمان های غیردولتی را بستند و کارمندان زن سازمان های ملی و بین‌المللی را از رفتن در کار ممانعت نمودند و ده ها تن از فعالان حقوق بشر و معترضان مسالمت آمیز را خودسرانه بازداشت و تحت شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار دادند، زنان را از کار در سازمان های غیردولتی ملی و بین المللی منع کردند.

این سازمان های حقوق بشری در بیانیه اورده که گروه طالبان تعداد زیادی از رسانه ها را تعطیل کرده اند. در غیاب چارچوب قانونی و عملکرد مشخص قوه قضائیه، افراد آسیب دیده هیچ وسیله ای برای دفاع از حقوق خود ندارند. این دستگیری‌های اخیر یک اقدام انتقام جویی آشکار علیه کسانی است که نظرات مخالف در زمینه های اجتماعی را ابراز می کنند.رسانه‌ها، به طور مسالمت‌آمیز به سیاست‌ها و اقدامات سخت‌گیرانه طالبان، به‌ویژه در مورد حق زنان و دختران برای تحصیل و تعامل با جامعه بین المللی اعتراض می‌کنند.

در بیانه مشترک، اعضای ائتلاف حقوق بشر در افغانستان از مقامات رسمی طالبان در افغانستان می خواهند که:

۱ – آزادی فوراً و بدون قید و شرط تمام کسانی را که به طور خودسرانه و صرفاً به دلیل استفاده از آزادی بیان، آزادی اعتراضات و  تجمع صلح آمیز، باز داشته شده اند.

۲ – فوراً محل نگهداری بازداشت شدگان را افشا کنید و اطمینان دهید که افراد دستگیر شده یا بازداشت شدگان درمحل رسمی بازداشت نگهداری می شوند و خانواده ها و وکلای آنها به آنها دسترسی دارند و خانواده آنها را به طور کامل از مکان  باز داشت شده‌ها مطلع سازید. گروه طالبان ضمانت دهد، که افراد دستگیر شده و بازداشت شده از شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، از جمله سلول انفرادی طولانی و نامحدود محافظت می‌شوند.

۳ – اطمینان دهید که با تمام افراد بازداشت شده مطابق با حداقل قوانین استاندارد سازمان ملل رفتار می شود. رفتار با زندانیان، از جمله اجازه دسترسی منظم به ملاقات با خانواده و وکیل منتخب آنها و همچنین هرگونه مراقبت پزشکی که ممکن است نیاز داشته باشند.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در ۱۵ آگست ۲۰۲۱، محدودیت های حقوق زنان، رسانه ها آزادی و آزادی بیان به طور چشمگیری افزایش یافت است. موسساتی که برای حمایت از حقوق بشر طراحی شده بودند به شدت محدود شد یا به طور کامل تعطیل شده اند. دستگیری های خودسرانه، شکنجه و ناپدید شدن اجباری رو به افزایش است. طالبان به رفتار خود ادامه می دهند. معافیت از مجازات، اعدام های فراقانونی، دستگیری های خودسرانه، شکنجه و بازداشت غیرقانونی، ایجاد فضای ترس. فقر شدید افزایش یافته است. از دست دادن کمک های خارجی، تحریم ها، خشکسالی و سایر بلایای طبیعی تشدید می شود. عمومی شدن اعدام و شلاق به عنوان مجازات برای جرائمی مانند قتل، سرقت، روابط “نامشروع” یا نقض هنجارهای اجتماعی به صورت بی‌پیشنه افزایش یافته است.