Wednesday, 4 October 2023
حملهکابل
June 18, 2022

روزنه صلح: هفت مهاجم مسلح که گفته می‌شد، از اعضای گروه تروریستی داعش بودند، صبح امروز شنبه(۲۸ جوزا) اهل هنود و سیک‌های افغانستان را مورد حمله‌ی تروریستی قرار دادند.

مهاجمان مسلح حوالی ساعت شش صبح حملات تروریستی را آغاز کردند. این حمله درست یک ساعت قبل از برگزاری مراسم مذهبی‌شان انجام شده است. هندوها طبق معمول، می‌خواستند که ساعت ۷:00 صبح به مراسم‌شان حضور یابند.

یافته‌های خبرنگار از ساحه رویداد نشان می‌دهد که هندوها و سیک‌های افغانستان، از قبل تدابیر امنیتی را برای حفاظت از جان‌شان روی دست گرفته بودند.

طبق این یافته‌ها، یک نگهبان مسلح در دروازه اولی درمسال هندوها وجود داشته است. دروازه سفیدرنگ و ظاهرا زرهی بوده است، زیرا هنگام حمله آسیبی به این دروازه وارد نشده است.

مهاجمان با کشتن نگهبان دروازه اولی، وارد درمسال می‌شوند؛ اما هندوها برای حفاظت‌شان، دروازه دومی را در عقبه‌ی درمسال ایجاد کرده بودند و هنگام حمله، آن‌ها از راه عقبی فرار می‌کنند و این تدابیر باعث جلوگیری از تلفات آن‌ها شده است.

با این حال، شماری از شاهدان عینی به روزنه صلح می‌گویند که آن‌ها حوالی ساعت ۶:00 صبح امروز صدای مهیبی از انفجار و درگیری‌های مسلحانه را شنیده‌اند.

بسم‌الله بشردوست می‌گوید: هرچند تمامی راه‌ها به ساحه رویداد مسدود شده بود، اما با آن‌هم با تلاش‌های بسیار به ساحه نزدیک شدند که با سراسیمگی مردم مواجه شده است.«دیدیم که همه‌جا آتش‌ گرفته و همه‌چیز سوخته است.»

او بیان کرد که چند ساختمان در آتش سوخته بود و رسیدگی‌های کامل برای حفاظت از مردم و اماکن مسکونی صورت نمی‌گرفت.

این شاهد عینی به وضوح از طالبان خواست که در همه‌ی کشورها، ملت‌ها مثل برادر باهم زندگی می‌کند و افغانستان هم که همه‌ی مردم مسلمان هستند و در این میان اقلیت‌های مذهبی هم وجود دارند، باید به گونه‌ی درست از آن‌ها حفاظت صورت گیرد.

در همین حال، یکی دیگری از شاهدان عینی افزود که مهاجمان مسلح ساعت ۶:00 صبح از دروازه اولی درمسال(عبادتگاه هندوها) وارد شدند و هنگام ورود، یک نگهبان مسلح آن را به قتل رساندند.

او خاطرنشان ساخت که درمسال هندوها صرفا یک دروازه نداشت، بلکه دروازه‌ی دیگری در داخل عبادتگاه ایجاد کرده بودند و هنگام حمله آن‌ها از دروازه دومی فرار کردند و این باعث جلوگیری از تلفات بیشتر گردید.

حمله‌ی تروریستی بر هندوها و سیک‌ها در کابل، واکنش‌های گسترده‌ای ملی و بین‌المللی را به همراه داشته است که از این میان حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی حکومت پیشین انارکلی هنریار و شمار دیگری از شخصیت‌های ملی به این حمله واکنش نشان دادند.

در پیوند به این رویداد، حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین افغانستان در اعلامیه‌ای، این حمله را نکوهش کرده و گفته که عاملان این حملات دشمنان صلح و ثبات مردم افغانستان هستند.

کرزی در اعلامیه خود بیان کرده که نجات کشور از رنج و درد در اتحاد و اتفاق همه‌ی مردم افغانستان می‌باشد و او همچنان برای ایجاد صلح و ثبات دایمی به«آغاز گفتمان ملی» مجددا تاکید ورزید.

عبدالله عبدالله، در اعلامیه‌ای کوتاه گفته که او حمله تروریستی بر عبادتگاه سیک‌ها در کارته پروان کابل را به‌شدت تقبیح می‌کند.«در این لحظات دشوار، مراتب تسلیت خود را به خانواده‌های قربانیان این حادثه ابراز می‌دارم.»

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست طالبان در واکنش به این رویداد تروریستی افزوده است که حکومت مستقر در کابل، حمله بر عبادتگاه اهل هنود در کابل را محکوم می‌نماید.

او اطمینان داده است که نیروهای طالبان اقدامات جدی را انجام خواهد داد تا عاملین این جنایت گرفتار و مجازات شوند.