Monday, 25 September 2023
گوتیرش
May 2, 2023

روزنه صلح : انتونیو گوتیرش ، سر منشی سازمان ملل متحد در کنفرانس خبری پس از پایان دو روز نشست دوحه  امروز دوم می گفت که این نشست در باره به رسمیت شناختن طالبان نبود و ما هیچ زمانی در مقابل حملات سیستماتیک بی سابقه طالبان علیه حقوق بشر و بخصوص حقوق زنان و دختران خاموش نخواهیم شد.

در این نشست که در باره افغانستان برگزار شده بود نمایندگان چین، فرانسه، آلمان،‌هند، اندونیزیا، ایران، جاپان،‌ قزاقستان، قرغیستان، ناروی، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان،‌ترکیه، ترکمنستان، امارات متحدهٔ عرب، بریتانیا، ایالات متحده، اوزبیکستان، اتحادیهٔ اروپا و سازمان همکاری اسلامی اشتراک داشتند.

گوتیرش در کنفرانس خبری خود گفت که این نشست برای ایجاد رویکرد جهانی در باره افغانستان برگزارشده بود و او افزود که تصامیم اخیر طالبان همه شمولیت و حقوق بشر به شمول حقوق زنان ودختران را در افغانستان تضعیف کرده است.

سرمنشی سازمان ملل متحد وضعیت اقتصادی وبحران بشری در افغانستان شدد نگران کننده توصیف کرد و گفت که امروز ۹۷ درصد جمعیت افغانستان در فقر زندگی می کنند و دو سوم نفوس  این کشور برای زنده ماندن به کمک های بشری نیاز دارند ، درصورتیکه کمک ها به این کشور در حال کاهش است.

 آقای گوترش در ختم کنفراس گفت که سازمان ملل متحد در حمایت از مردم افغانستان متعهد باقی می ماند و او نشست مشابه در باره افغانستان در آینده نزدیک خبر داد.

نشست دوحه قطر  در دو روز با میزبانی سازمان ملل متحد پشت در های بسته برگزار شد و با سخنان امنه محمد ، معاون منشی سازمان ملل این نگرانی وجود داشت که  این نشست در باره به رسمیت شناختن طالبان برگزار خواهد شد.اما در واکنش سخنان آمنه محمد مبنی بر رسمیت شناختن طالبان نهاد های ملی و بین المللی حقوق بشری و زنان افغانستان در چندین نامه از بحث به رسمیت شناختن طالبان در نشست دوحه انتقاد کردند و در چندین کشوراعتراضات مردمی ومدنی علیه به رسمیت شناختن طالبان  برگزار شدند.