Wednesday, 4 October 2023
Naweed Joya
February 21, 2021

نوید جویا

من مسکو را ندیده‌ام اما در باره‌اش خوانده‌ام، از این‌که بخش پر ماجرای تاریخ افغانستان شامل سیاست اتحاد جماهیر شوری می‌شود، شهروندان افغانستان همه‌ی شان بخاطر درس گرفتن از تاریخ، شناخت سیاست قبلی جهان در مورد افغانستان، صفحه‌های تاریخ که برخواسته از هجوم یکی از کشورها ابرقدرت جهان به این کشور را رقم زده است، به تکرار می‌خوانند.

من نیز علاقه فراوان دارم تا بیش‌تر بخوانم و بدانم که مردم پر از فرهنگ و تاریخی یک سرزمین را چه وادار ساخت تا با یک اقدام‌شان بخش از معضل دایمی افغانستان شود، علاقه‌ام مرا واداشت تا بدانم مردم با فرهنگ و آرام روسیه نیز به مانند مردم ما تاریخ پر از فراز و نشیب را از پادشاهی تزار تا امپراتوری روسیه، از اتحاد جمهوری‌های‌ سوسیالیست شوروی تا فدراسیون روسیه و روسیه امروز که یکی از کشورهای قدرت‌مند حساب می‌شود، تجربه کرده است.

خبر شدم روسیه به مانند افغانستان پر از تنوع فرهنگی و رنگارنگی است و هنرهای موسیقی، ادبیات، نقاشی، هنر مینیاتور به مانند افغانستان بخش از فرهنگ اصیل آن کشور است، ادبای ما نیزجلوه‌های خوب انسانیت را در قالب شعر مطرح ساخته اند. ما فرهنگ و هنر را بخش از استوانه‌های برقراری صلح و توجه به ارزش‌های انسانی می‌دانیم.

افغان‌ها مفهوم این شعر پوشکین شاعر و نویسنده نامدار روسیه و مولانای بلخ را درک می‌کنند و به آینده افغانستان ایمان دارند:

در روز اندوه بر خود چیره شو؛

چرا که روزی شادی و ایمان فرا می‌رسد

پوشکین

گر تو را نور یـقین پیدا شود

می‌تواند زشت هم زیبا شود

مولانای بلخ

از اینکه جاذبه‌های چون عمیق‌ترین ایستگاه مترو، ساختمان‌های هفت خواهر و کلیساها و آثار تاریخی روسیه سبب جذب سیاحین جهان می‌شود با خبر هستیم، با وجود تعدد آثار تاریخی در افغانستان که قدامت آن به هزاران سال برمی‌گردد، ما قامت بلند بودا صلصال و شمامه که یکی از جاذبه‌های تاریخ جهان است را از دست دادیم اما تا هنوز تماشایی است و اگر جنگ نباشد، جهان به تماشای آن مراجعه می‌کنند، در بیست سال گذشته افغانستان آباد شده است، شهر خسته و جنگ زده، پس از خروج شما و چندین سال جنگ، تبدیل به شهر امید و آرزوی افغان‌ها شده است.

خبر شدم مردم روسیه آیین‌های مذهبی شان را در فضای آرامش، جشن می‌گیرند، ماسلنیتسا جشن استقبال از شکوفایی بهار و سال نو میلاد مسیح را برگزار می‌کنند، اما در افغانستان سال‌هاست جشن نوروز که از تاریخی‌ترین جشن‌های کهن افغانستان به استقبال از بهار با دود و جنگ برگزار می‌شود، بزرگترین جشن مذهبی ما عید قربان، تبدیل به قربانی انسان‌ها در راه جنگ می‌شود.

هشتم مارچ را نیز تجلیل می‌کنید، به مادران، زنان و دختران جوان تحفه می‌دهید و حضور آنان را جشن میگیرید و شکرانه ادا می‌کنید، اما در افغانستان تحفه هشت مارچ برای مادران جسد فرزندان، به نامزدداران جسد شریک زندگی و به فرزندان دختر، جسد پدران‌شان تقدیم می‌شود.

از این‌که بزرگ‌ترین مسجد جهان را برای مسلمانان افتتاح کردید، در اخبار جهان خبر شدیم، ساخت این مسجد تصویر احترام به ادیان و مذاهب مختلف را از روسیه فعلی به نمایش گذاشت اما در افغانستان تروریست‌ها در مسجد و میان نمازگذاران بمب می‌گذراند.

تاریخ شما به مانند افغانستان گواه رویدادهای مختلف بوده، آشوب‌ها و قیام‌های مختلف را تجربه کرده است و مورد توجه امپراتوران تاریخ جهان از مغول‌ها گرفته تا ناپلئون بناپارت از امپراتوری فرانسه تا نازی‌ها به رهبری هیتلر را تجربه کرده است و مردم روسیه نیز قربانی جانی و مالی پرداخته اند.

شباهت افغانستان را فقط با این وضع تاریخی از حمله چندبار انگلیس‌ها تا هجوم نیروی‌ها اتحاد جماهیر شوروی و حضور نیروی‌های ناتو به رهبری آمریکا که به توافق مردم افغانستان صورت گرفت، خلاصه می‌کنم.
آمدن شما به افغانستان سبب شکل‌گیری چندین حکومت شد، از حکومت کمونیستی حفظ الله امین گرفته تا حکومت نور محمد ترکی، از ببرک کارمل گرفته و تا داکتر نجیب الله و بلاخره از حکومت مجاهدین تا دوره سیاه طالبان، از شکل گیری حکومت موقت و بلاخره نظام موجود افغانستان که برخواسته از نظام مردم‌سالار و رای مستقیم مردم است.

از ما قصد یک شکست را نگیرید!

با پنبه سر بریدن از نقل قول‌های مشهور و محلی مردم افغانستان است که نمایان‌گر قدرت نرم افغان‌ها در طول مسیر تاریخ بوده است، اما شما با حربه و قوه اجبار به افغانستان آمدید، گروه‌های تروریست که با انگیزه‌های پنهان در افغانستان فعالیت می‌کنند و حاضر نیستند تا به گفتگو و خواست مشروع مردم افغانستان با سرسختی بلی بگویند، تعریف و تصویر کلی مردم افغانستان نیست.

شما از ما بدهکارهستید نه ما از شما، مردم افغانستان توقع دارند تا رویای جبران شکست‌تان را در افغانستان، تبدیل به رویای آبادی و تامین صلح در افغانستان کنید، افغانستان صاحب نظام مردم سالار است، با وجود مشکلات تخنیکی و سیاسی انتخابات‌ها برگزار می‌شود، زیربناهای افغانستان در حال آبادی است، از منابع‌اش بخاطر آینده بهتر افغان‌ها استفاده می‌شود.

مردم افغانستان در حال حاضر پروسه‌های مردم‌سالاری را با وجود مشکلات امنیتی و جنگ در حال تجربه کردن هستند.

افغانستان با کشورهای مختلف جهان دروازه صادرات و تجارت را باز کرده است و سیاست تعامل را با تمام کشورهای جهان در پیش گرفته است.

مردم افغانستان با تجربه گرفتن از گذشته نمی‌گذارند تا خاک شان تبدیل به تهدید به کشورهای همسایه، دوست و شرکای بین‌المللی‌ شان شود.

نماینده شما آقای ضمیر کابلوف در حالی‌که خشونت از سوی گروه‌های تروریستی و طالبان در جریان مذاکرات صلح شدت یافته‌است، خواهان شکل‌گیری حکومت عبوری شده است، در حالی‌که قانون اساسی افغانستان شرایط را برای حضور همه نیروها سیاسی، مدنی و حتا نیروی‌های جنگی بخاطر سرنوشت مشترک‌شان در افغانستان فراهم ساخته است، مردم یک‌بار دیگر نمی‌خواهند تجربه گذشته تکرار شود.

مردم افغانستان نیت نیک روسیه را با توجه به نفوذ آن کشور بر سر گروه طالبان، در حمایت از پروسه‌های مردم سالار، حمایت از ارزش‌های حقوق بشری تقویت همکاری‌های دو جانبه و همکاری مستقیم با مردم افغانستان بخاطر داشتن افغانستان با ثبات و صلح دایمی می‌دانند.

ضمن تذکر بخشی از تاریخ، یادآور می‌شوم که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، به یکی از محبوب‌ترین رهبران دنیا با تجربه‌های چالش برانگیز شهرت دارد، به عنوان شهروند افغانستان از وی دعوت می‌کنم تا سفر سیاحتی را به افغانستان داشته باشد.