Wednesday, 7 June 2023
88E2BAA3-E914-45A5-B4FB-319F4E75D2F0_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s
October 12, 2019

جایزه صلح نوبل سال 2019 به آبی احمد، نخست وزیر اتیوپیا به خاطر تلاش‌هایش در راه صلح و توسعه همکری‌های بین‌المللی اعطا شد.
این جایزه به آبی احمد به دلیل تلاش های او برای صلح با اریتریا بعد از سالها جنگ ومنازعه اهدا شده است وجایزه صلح نوبل با مبلغ یک میلیون دالر همه ساله در روز ۱۰ دسامبر، سالروز درگذشت آلفرد نوبل در اسلو، پایتخت نروژ اهدا می‌شود.
کمیته نوبل این جایزه را در شهر آسلو روز جمعه ( 11 اکتوبر) اعلام نمود ، کمیته پنج عضوی جایزه نوبل از تلاش‌های آبی احمد علی برای تامین صلح و «ابتکار قاطعانه او برای حل منازعه مرزی با کشور همسایه اریتریا» قدردانی کرد.
توافق صلح اتیوپی با اریتره به ۲۰ سال بن‌بست روابط بر سر اختلافات مرزی دو کشور پایان داد که در پی جنگ مرزی بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میلادی ایجاد شده بود.
آبی احمد علی ۴۳ ساله در ۱۹۷۶ در جنوب اتیوپی متولد شد. فارغ التحصیل دکتری در حوزه صلح و مسائل امنیتی است و یک مدرک کارشناسی ارشد نیز در حوزه رهبری تحولگرا در رزومه خود دارد.
او وقتی نوجوان بود به نظامیانی پیوست که علیه رژیم کمونیستی «دیرگ Derg» که از ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۷ در اتیوپی روی کار بود، می جنگیدند.
او یکصمدمین نفر برنده جایزه صلح نوبل است و او از میان ۳۰۱ نامزد به شمول ۲۲۳ فرد و ۷۸ سازمان برنده این جایزه انتخاب شده است.
پیش از آبی احمد، در بین چهره‌های سرشناسی که این جایزه را از آن خود کرده‌اند، می‌توان به باراک اوباما (۲۰۰۹)، نلسون ماندلا (۱۹۹۳)، مادر ترزا (۱۹۷۹) و آلبرت شوایتزر (۱۹۵۲) اشاره کرد.
در سال گذشته این جایزه به نادیا مراد، از کردهای ایزدی عراق و همچنین به دنیس موکویگی، پزشک اهل کنگو به خاطر مبارزه آن‌ها علیه بهره گرفتن از خشونت جنسی به‌مثابه سلاحی غیرانسانی در کشمکشهای سیاسی تعلق گرفته بود.