Monday, 25 September 2023
Untitled
January 12, 2022

کمیته محافظت از روزنامه نگاران(CPJ)خواهان آزادی فوری و بدون قید وشرط سه خبرنگار افغانستان  که در بند طالبان هستند ، شد .

این کمیته که مقر اصلی شان در نیویارک امریکا است در( ۲۱ جدی ۱۴۰۰ ) از طالبان خواست که فیصل مدرس ، آدریس رحیمی و میلاد عزیزی که به تاریخ ششم جنوری ۲۰۲۲ میلادی از سوی طالبان در کابل بازداشت شده اند ،آزاد کنند.

این خبرنگاران  برای چینل یوتیوب موسوم به دوستداران کابل( Kabul Lovers )  که مسائل روز مره کابل را زیر پوشش قرار میدهد ، فعالیت داشتند.

استیفن بتلر،  هماهنگ کننده کمیته محافظت از خبرنگاران در این اعلامیه گفته است که توقیف فیصل مدرس ، ادریس رحیمی ومیلاد عزیزی نشان می دهد که طالبان حملات شان را بر ضد رسانه های آزاد تشدید  کرده اند و این وضعیت قابل نگرانی است.

آقای بتلر گفته است :” مقام های طالبان باید بدون قید و شرط این سه خبرنگار را رها کنند و زندانی کردن اعضای رسانه  ها را متوقف کنند و از آنان به خاطر انجام وظایف شان ، انتقام جویی نکنند”.

این کمیته دلیل بازداشت این سه خبرنگار را از سوی طالبان ” پوشش اعتراضات مردمی که از عملکرد طالبان انتقاد دارند” عنوان می کند.

این کمیته و نهاد های حمایت از خبرنگاران  پیش از این نیز در افزایش خشونت ها علیه خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی جدی کرده و افزود بودند که در ماه های اخیر چندین خبرنگار از سوی طالبان بازداشت و لت وکوب شده اند.