Monday, 25 September 2023
شورای امنیت
May 25, 2022

 روزنه صلح: به‌دنبال اقدامات سخت‌گیرانه‌ی حکومت طالبان در کابل مبنی بر حجاب اجباری و پوشاندن صورت مجریان زن، اعضای شورای امنیت سازمان ملل‌متحد واکنش نشان داد و از این اقدامات طالبان سخت انتقاد کردند.

اعضای شورای امنیت، شام روز سه‌شنبه(۳ جوزا) با انتشار بیانیه‌ای مشترک از حکومت طالبان خواسته که هرچه سریع‌تر از سیاست‌ها و اقدامات ضد حقوق بشری عقب‌نشینی کند.

در بیانیه‌ی اعضای شورای امنیت تصریح شده که اقدامات سخت‌گیرانه‌ی طالبان بر زنان و نادیده گرفتن حقوق اساسی و حقوق بشری مردم افغانستان در تضاد با خواسته‌های مردم این کشور است.

آن‌ها به‌طور مشخص با اشاره به پوشاندن صورت مجریان زن ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیانیه‌ای اعضای شورای امنیت توسط نمایندگی دایمی نروژ در سازمان ملل‌متحد منتشر شده است و در این بیانیه نگرانی‌های آن‌ها به‌طور واضح پیرامون نقض فزاینده‌ی حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان بیان شده است.

شورای امنیت سازمان ملل‌متحد پس از آن واکنش نشان می‌دهد که اخیرا به‌دستور وزارت امر به معروف طالبان، زنان مجری هنگام اجرای برنامه صورت‌شان را بپوشانند.

این دستور، با واکنش‌های منفی گسترده در فضای افغانستان و جامعه‌ی بین‌المللی مواجه شده است. سازمان ملل‌متحد، اتحادیه اروپا، ایالات متحده، بریتانیا و چندین سازمان بین‌المللی دیگر با اقدامات سخت‌گیرانه‌ی طالبان مخالفت کردند.

علاوه براین، کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز کارزار تویتری را در حمایت از مجریان زن راه‌اندازی کرده‌اند. کارمندان شبکه‌های تلویزیونی افغانستان و روزنامه‌نگاران بین‌المللی به این کارزار پیوستند و با پوشیدن ماسک، ابراز هم‌سویی کردند.