Monday, 27 March 2023
download-2
August 14, 2021

انتونیو گوتریش ، دبیرکل سازمان  ملل متحد اعلام که تصروف قدرت از طریق زور باعث طولانی شدن جنگ و انزوای کامل افغانستان می شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد از وضعیت موجود وافزایش جنگ ها با ابرازی نگرانی گفت که ادامه درگیری ها در شهر ها به معنای ادامه کشتار افراد ملکی است .

گوتریش گفته است که جنگ میان گروه طالبان و نیروی دولتی افغانستان در شهر ها آسیب های زیادی به غیر نظامیان وارد کرده است و تاکنون دست کم ۲۴۱ هزار تن به دلیل جنگ محل سکونت شان را ترک کرده اند و نیاز به کمک های بشردوستانه دارند.

دبیر کل سازمان ملل متحد که دیروز ( جمعه 21 اسد)که در مقر سازمان ملل در نیویارک سخنرانی می کرد گفت:« افغانستان در آستانه یک فصل آشفته و نا امید کننده قرار دارد و این کشور از کنترول خارج شده است. شفاخانه ها پُر شده ، مواد غذایی و دارو کاهش یافته است و جاده ها ، پل ها ، مکاتب ، شفاخانه ها و دیگر زیرساخت ها تخریب شده و در حال تخریب اند».

او حملات علیه غیرنظامیان را نقض جدی حقوق بشر و و جنایت جنگی دانیست و افزود :« من به همه طرف ها تعهد  قانونی و اخلاقی شان را برای انجام همه اقدامات برای حفاظت از غیر نظامیان یاد آوری می کنم.».

سخنان در حالی مطرح می شود که نزدیک هجده ولایت بدست طالبان سقوط کرده است و نماینده ویژه امریکا ، داکتر عبدالله عبدالله و گروه هیئت طالبان با میانجیگری سازمان ملل متحد در قطر در حال رایزنی یک آتش بس شش ماه و شکل گیری یک حکومت موقت اند.