Monday, 20 March 2023
E856F464-BCD6-424E-B061-D64F347671BE_w408_r1_s
April 8, 2020

هفته نامه روزنه صلح : دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در اعلامیه ای امروز( چهار شنبه ۲۰ حمل) تأیید کرد که صد زندانی طالب از بند رها شده اند.

در اعلامیه این شورا آمده است :« براساس فرمان مورخ ۲۰ حوت ۱۳۹۸، رئیس جمهور محمد اشرف غنی ، دولت ج.ا.ا امروز ۱۰۰ زندانی طالبانرا با در نظرداشت وضعیت صحی ، سن ومدت مجازات باقی مانده آنان ، به عنوان بخشی از تلاش ها برای صلح و ” مهار کرونا” آزاد کرد.

در اعلامیه گفته شده است که این صد زندانی شامل لیست گروه طالبان است که نمایندگان طالبان خواهان رهایی  آنان شده بود. این زندانیان سوگند یاد کرده اند که به جنگ برنمی گردند و هرکدام ابن زندانیان از سوی امنیت ملی و لوی سارنوالی بایومتریک شده اند.

این ۱۰۰ زندانی آزاد شده بخشی از تعهدات توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان برای فراهم آوری گفتگوی بین الافغانی میان طالبان و دولت افغانستان می باشد. گروه طالبان آغاز گفتگوی های «بین الافغانی» را مشروط به رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان اعلان کرد.

چند روز قبل هیئت از گروه طالبان برای آزادی زندانیان  خویش کابل آمدند وخواهان رهایی ۱۵ افراد برجسته خویش از زندان شدند واما این خواست طالبان رد شد و رهایی زندانیان به تعویق افتاد .

گروه طالبان دولت افغانستان به بهانه جویی متهم کرد و هیئت خویش از کابل فرا خواند و اما حکومت افغانستان روند ازادی زندانیان  را امروز آغاز نمود.

قرار است براساس توافق نامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان در قطر به هدف آغاز گفت وگوی بین الافغانی و آتش بس پنج هزار زندانی طالب و هزار زندانی حکومت افغانستان رها شوند.