Monday, 25 September 2023
تلفات کودکان
May 28, 2022

روزنه صلح: شماری از نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق حمایت کودکان سازمان ملل‌متحد و گزارشگر ویژه‌ی این سازمان برای حقوق بشر افغانستان از افزایش تلفات کودکان در خشونت‌های اخیر این کشور ابراز نگرانی کردند.

یونیسف در آخرین مورد آمار داده است که در رویدادهای بلخ و کابل که طی دو روز اخیر اتفاق افتاد، ۱۶ کودک جان باخته است.

این نگرانی‌ها پس از آن مطرح می‌شود که در حملات تروریستی اخیر در ولایت‌های کابل، بلخ علاوه بر غیرنظامیان، شماری از کودکان نیز قربانی این حملات شدند.

محمد اگ ایویا مسوول یونیسف در افغانستان در رشته توییت‌هایی گفته که با توجه به جان باختن کودکان در کابل و بلخ، این خشونت‌ها هرچه سریع‌تر متوقف شود.

او‌ در ادامه افزوده است: «در دو روز گذشته ۱۶ کودک در کابل و مزار شریف و یک کودک دیگر در ارزگان در انفجار ماین کشته شدند.»

مسوول یونیسف در افغانستان همچنان بیان کرده که کودکان هرگز نباید قیمت درگیری‌های بزرگان را متحمل شوند و افزون براین، باید همه‌ی نهادها تلاش کنند تا به‌طور دوامدار از کودکان افغان محافظت شود.

از سوی هم ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل‌متحد در تویتی افزوده که در حملات اخیر بلخ و کابل، تعداد زیادی از غیرنظامی و به‌خصوص ۱۶ کودک قربانی شده‌اند.

بنت از نهادهای مربوطه خواسته است که تحقیقات کامل و مستقلی را در خصوص این رویدادها و چگونگی جلوگیری از تلفات کودکان، انجام دهند.

جان باختن دو کودک در ولایت قندوز

هم‌زمان با مطرح شدن این نگرانی‌ها، گزارش‌ها از ولایت قندوز می‌رسانند که در نتیجه انفجار یک مرمی هاون، دو کودک جان باخته است.

مسوولان محلی طالبان برای ولایت کندز به خبرنگاران محلی تایید کرده‌اند که در نتیجه‌ی انفجار یک سرگلوله هاوان در مرکز این ولایت دو کودک جان باخته و دو کودک دیگر زخمی شده‌اند.

این رویداد در مربوطات باغ میر شهر قندوزاتفاق افتاده است.