Friday, 22 September 2023
DSC_2078-2
June 7, 2023

روزنه صلح : سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، می‌گوید که نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی درباره افغانستان باید در هماهنگی با طالبان برگزار شود.

وی در گفت‌وگو با تلویزیون ملی زیر اداره طالبان که روز چهارشنبه، ۱۷ جوزا، نشر شد، گفت که باید به سران این گروه در نشست‌های مرتبط با افغانستان حق اشتراک داده شود.

شاهین گفت که طالبان می خواهند به موضوع آموزش زنان بر اساس “اصول اسلامی” رسیدگی کنند، اما تاکید کرد که شرایط جامعه جهانی برای این گروه قابل قبول نیست.

شاهین افزوده است: «‌نشست‌هایی که در مورد افغانستان برگزار می‌شود، ضروری است که در آن از نماینده‌گان طالبان دعوت شود و باید حضور داشته باشند و در آنجا موقف ما بیان شود. چگونه می‌تواند در غیاب ما فیصله صورت بگیرد.»

پیش از این نیز، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته بود که هیچ نشستی بدون حضور آنان نتیجه نخواهد داشت.

رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در حالی خواستار اشتراک سران این گروه در نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی شده است که چندین نشست از سوی کشورهای همسایه و‌ منطقه در مورد افغانستان بدون حضور طالبان برگزار شد.

این اظهارات همزمان با سفر ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان، به روسیه مطرح شده است. ندیم‌ روز گذشته به تاتارستان رفت.